Блог

ІІІ ПЕРЕЗАВАНТАЖЕННЯ

ІІІ ПЕРЕЗАВАНТАЖЕННЯ

Всеукраїнська асоціація «Укрмолодьжитло» - громадська організація, яка має давню історію, позитивний досвід роботи як з партнерами та членами Асоціації, так і з органами державної влади, і сьогодні є живим сучасним організмом, а значить - повинен змінюватись, модернізуватись та прогресувати.

 Зважаючи на те, що країна постала перед новими умовами, держава і населення переживають глибоку кризу, багато підприємств та бізнесу зупинено, доходи громадян зменшились, безробіття зростає, такі умови диктують інші правила гри.

Взагалі сьогодні у молодіжному середовищі сформувалась нова філософія щодо розуміння свого майбутнього та побудови життя. І вона зачіпає всі сфери життя: прагнення бути більш мобільними, вільно переміщатись у світовому просторі (з регіону в регіон, з країни в країну), інститут сім’ї та офіційної реєстрації шлюбу все частіше замінює цивільний шлюб без обов’язків та ускладнень, взагалі інтереси молоді, її сфера діяльності, життєві цінності та орієнтири стали іншими. Багато що змінилось за короткий проміжок часу – всього за декілька років.

«Наявність даха над головою» залишається незмінно актуальним, проте  змінюються і спрощуються підходи молоді щодо житла.

Сьогодні молоді простіше орендувати квартиру або кімнату, аніж збирати купу документів для участі в державній програмі і отримання власного житла. До того ж оренда житла по кишені молоді, а державні програми не завжди і не всім фінансово доступні.

Одній частині молоді для реалізації себе і задоволення своїх потреб часто достатньо орендованої квартири з меблями та необхідним набором побутової техніки, в яку, умовно кажучи, можна заселитись з одним рюкзаком. Для інших - отримання на пільгових умовах житла у власність є актуальним і бажаним. Потреби й можливості молодого населення неоднорідні.

Тож, змінюється світ, економіки, уклад життя, свідомість населення тощо.

І ті стандарти і програми, що були напрацьовані в більш сприятливих економічних і інших соціальних умовах не можуть бути реалізовані сьогодні, проте проблематика забезпечення населення, зокрема молоді житлом не зникла. І ці питання потрібно вирішувати. Над шляхами пропонуємо замислитись і попрацювати.

Саме ці питання були основним предметом обговорення на Раді Асоціації в лютому цього року, де члени Асоціації розглянули можливі шляхи задоволенням житлових потреб населення України.

Під час обговорення стало зрозумілим, що враховуючи реальні можливості держави з забезпечення житлом громадян, потребуючих державної підтримки, необхідно більш детально, вибірково, зважено віднестися до всіх показників, що рахуються соціальною допомогою, не забуваючи про принцип соціальної справедливості, з однієї сторони, та наявність державних інтересів – з іншої.

Для початку розібратися для чого держава надає пільги.

Можливо настав час змінити певні законодавчі норми:

 • молодь – до 28 років;
 • пільги не на дітей, а на народження дітей;
 • пільгові кредити та інша допомога, як правило, на будівництво, а не на придбання
 •  переглянути параметри житла, наприклад:

1-кімнатна квартира – 30 м.кв

2-кімнатна квартира – 40 м.кв

3-кімнатна квартира – 50 м.кв

- вартість житла для розрахунку розміру кредиту - або ринкова, або експертна, або нормативна, у випадку, коли Замовником виступає держава.

Проаналізувати:

-  реальні затрати  держави на житлові програми, с урахуванням інфляції, ґрунтуючись на досвіді та даних Держмолодьжитла, так:

1. компенсації ставок по кредитам в комерційних банках – що вигідно державі – багато житла дати зараз, але потім довго, багато і безповоротно сплачувати за це у вигляді компенсацій, або кредитувати на поворотній основі, поступово нарощуючи обсяги.

2. доступне житло 30/70. Стимулює обсяги житлового будівництва, тому що зменшує реальну вартість для покупців, а значить – збільшує обсяги продаж. Але зменшення вартості будівництва можлива і за рахунок - скасування ПДВ, зміни оподаткування, відміни відрахувань за ліміти при підключенні інженерних мереж, будівництва та безоплатної передачі збудованих інженерних об’єктів та комунікацій, обтяжливого землевідводу, тощо.

Щодо громадян, які отримують державну допомогу, наприклад, – не враховується реальний стан житлового забезпечення, площа квартир, в якій проживає сім’я до придбання нового за допомогою держави.

Опрацювати з точки зору доцільності реалізації:

 • можливість відновлення статусу службового житла для держслужбовців (без права на приватизацію).
 • існуючу ситуацію з реальним забезпеченням житлом, в розрізі категорій, місця проживання, життєвого рівня. Звернутися до науково обґрунтованих  досліджень у сфері демографії, міграції, еміграції, ринку праці, інших, які б дали змогу спрогнозувати потребу в кількості та якості житла на найближчий час та в віддаленій перспективі.
 • чи необхідно взагалі будувати нове житло, а якщо так –то де та в якій кількості?
 • можливість та економічну доцільність реконструкції застарілого житлового фонду, в т.ч. так званих «хрущовок».
 • міжнародний досвід – в т.ч. негативний, в забезпеченні соціальним житлом.
 • наслідки інтегрування України в міжнародний ринок праці – що нас очікує після отримання безвізового режиму з ЄС. Вивчення досвіду найближчих сусідів – Угорщина, Румунія, Польща, країни Прибалтики. Ким і як буде заміщено еміграцію.
 • створення фонду відселення, як тимчасового, так і постійного проживання.
 • спрощення процедури обміну житлом, супроводження юридичне, нотаріальне, технічне (пенсіонери) – умовно кажучи «соціальні маклери».
 • примусової реприватизації об’єктів, які не використовуються за призначенням та становлять небезпеку навколишньому середовищу та людям.
 • розширення асортименту типів житла, що пропонується для соціальних державних програм - «Будівельний Макдональдс»: плавучі будинки, будинки на колесах (трейлери), будинки-блоки – установка за один підйом крана.
 • запровадження нових технологій та конструкцій, як будинків – «Лего» - збери будинок із кумом (компактні для перевезення легкозбірні щитові будинки із повним набором матеріалів, обладнання ті інструменту).
 • Вивчити можливості запровадження «3D-будівництва»

Проаналізувати незавершене будівництво державної та комунальної власності. Механізм безоплатної передачі на умовах завершення об’єктів, або їх демонтажу з пріоритетним правом на земельну ділянку.

Взяти активну участь в державній програмі біоенергетичного будівництва.

Вивчити та обрати найкращі світові технології в житловому будівництві. Участь держави на правах франчайзингу (франшизи) під державне замовлення будівництва соціального житла.

Пропонувати по спрощеній процедурі передачу непотрібних державі об’єктів на міжнародних конкурсах (наприклад, військові містечка для створення інноваційних центрів, бізнес інкубаторів, технопарків).

Напрацювати невеликі, швидкої реалізації, можливо, локальні, регіональні, місцеві підпрограми. Звузити коло учасників та вартість цих програм.

За участі Держмолодьжитла знову повернутися до вивчення можливості участі на фондовому ринку (можливо запросити Дрегон Капітал – давнього партнера Держмолодьжитла)

Розглянути можливості Держмолодьжитла у використанні електронних грошей, як один з варіантів удосконалення фінансових інструментів.

Відкрити дискусійний майданчик на сайті Асоціації.

Невідкладно, протягом 1-2 місяців провести заходи – круглий стіл із залученням науковців, визнаних фахівців з піднятих питань.

Розширити взаємодію Асоціації з регіональними управліннями Держмолодьжитла по реалізації напрямків та програми.

Безумовно, перелік зазначених питань може бути розширений. Тому закликаємо до активності небайдужих зацікавлених спеціалістів, громадян, організації та установи – разом ми знайдемо шляхи вирішення існуючих проблем.

 

Дата: 26.02.2016